Altın Yatırımları – Altına Yatırım Yapmanın 5 Farklı Yolu

 

Altın, çok eski zamanlardan beri toplumda özel bir yere sahip olmuştur. Çeşitli kültürler ve medeniyetler, çağlar boyunca altına saygı duymuştur. Modern toplumda bile, metalin çok fazla gücü ve nüfuzu vardır. Halkın yanı sıra yatırımcılar da yatırım amacıyla satın almayı tercih ediyor. Altına yatırım yapmanın çeşitli farklı yolları vardır.

Fiziksel Altın

Altın madeni paralar ve külçeler belirli ülkelerde satılmaktadır. Çoğu İsviçre bankası tezgahın üzerinde külçe para satıyor. Bu külçe madeni paraların fiyatı ağırlıklarına göre hesaplanıyor. Külçe külçeler ayrıca İsviçre ve Avusturya’daki birçok büyük bankada tezgahtan satın alınabilir. Madeni paralar küçük ve değeri düşük olduğu için külçelere göre daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle fiziki altın alan çoğu kişi külçe madeni para satın alır. Külçe külçeler çok daha pahalıdır ve yalnızca bunu karşılayabilen seçkin bir azınlık tarafından satın alınır. Değerlerini doğrulamanın, taşımanın ve saklamanın zorluğu, külçeleri madeni paralardan daha az çekici kılar.

Altın Sertifika

Yatırımcılar, fiziksel metali geleneksel yöntemle satın almanın yanı sıra, değerli metali sertifika şeklinde de satın alabilirler. Belge sahibi malın sahibidir, ancak saklama, koruma ve taşıma gibi bir zahmeti yoktur. Bu sertifikalar, Altın yatan emtia gibi satılabilir veya satın alınabilir.

altın hesabı

Birçok Swizz bankası, sarı metale yatırım yapmanın başka bir yolu olan altın hesapları sunmaktadır. Tıpkı döviz alım satımı gibi, hesabı olan yatırımcılar da metali oldukça kolay bir şekilde alıp satabilirler. Hesaplar, tahsis edilmiş veya tahsis edilmemiş altın depolaması ile desteklenir.

Fark Sözleşmesi

Fark Sözleşmesi, sözleşmenin alıcısı ile satıcısı arasında, satıcının altının piyasadaki bugünkü değeri ile sözleşme anındaki önceki değeri arasındaki farkı alıcıya ödediği bir anlaşmadır. Fark negatif olduğunda, alıcı bunun yerine satıcıya ödeme yapar. Bu nedenle bir CFD, yatırımcıların piyasadaki değerli metalin fiyatını spekülasyon yapmasına izin verir. İngiltere’deki birkaç büyük firma CFD’ler sağlıyor.

Altın Borsa Yatırım Fonları

Altın Borsa Yatırım Fonlarında işlem yapmak, borsada işlem yapmaya çok benzer. Yatırımcılara piyasadaki fiyatının daha iyi bir resmini verir. Altın Borsa Yatırım Fonları ile alım satım yaparken asıl ürünü saklama zahmetinden de kurtulmuş olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *