Znani projektanci wnętrz i ich style w projektowaniu wnętrz — część 1

 

Wstęp

Ta seria 4 artykułów zawiera krótkie, ale pouczające spojrzenie na 21 najbardziej znanych projektantów wnętrz, od najwcześniejszych pionierów po najbardziej znanych współczesnych projektantów.

Pionierzy projektowania wnętrz

Holenderski projektant Jean-Henri Jansen założył jedną z pierwszych międzynarodowych firm zajmujących się projektowaniem wnętrz „Maison Jansen” (House of Jansen), która zasłynęła z projektowania i tworzenia wyjątkowo pięknych i wysokiej jakości mebli, które można było wykorzystać w wielu wnętrzach projekty dekoracji. House of Jansen otworzył oddziały w 8 największych miastach świata. Jansen ściśle współpracował z utalentowanym projektantem wnętrz Stephane Boudinem, którego mianował dyrektorem firmy. Klientami House of Jansen byli członkowie rodziny królewskiej oraz bogaci i sławni.

Elsie de Wolfe

Pierwsza dama biura architekt wnętrz warszawa, Elsie de Wolfe uważała się za „brzydkie dziecko”. Ta wiktoriańska aktorka teatralna była buntowniczką swoich czasów i przez wielu uznawana za wynalazczynię nowoczesnego zawodu projektowania wnętrz, mimo że w jej czasach było już uznanych projektantów wnętrz. Elsie w ogóle nie lubiła wiktoriańskich gustów, dlatego jej projekty składały się na ogół z jasnych i jasnych kolorów, w przeciwieństwie do szarego i ponurego wiktoriańskiego wystroju połączonego z niepotrzebnymi ekscesami, takimi jak ciężkie aksamitne draperie. Było to pionierskie odejście od ówczesnych projektów. Wpływ Elsie jest nadal odczuwalny we współczesnym świecie projektowania wnętrz.

Ogdena Codmana

Amerykański dekorator wnętrz i architekt, Ogden Codman, spędził dzieciństwo w rodzinnym Bostonie, zanim w młodości wyjechał na pewien czas do Francji. Codman miał dwóch wujków, którzy wywarli na niego ogromny wpływ – architekta Johna Hubbarda i dekoratora Richarda Ogdena. Niektóre z prac Ogdena Codmana obejmują dom Edith Wharton w Newport, Land’s End, rodzinną posiadłość Rockefellerów nowojorskiego klienta Johna D. Rockefellera Jr. oraz letni dom Corneliusa Vanderbilta II w Newport. Wraz z powieściopisarką Edith Wharton, Codman był współautorem przewodnika po amerykańskim wystroju wnętrz, „The Decoration of Houses” z 1897 roku.

Franciszka Elkinsa

Urodzona w Milwaukee Frances Adler Elkins była jedną z najwybitniejszych dekoratorek wnętrz i projektantek poprzedniego stulecia. Siostra słynnego chicagowskiego architekta Davida Adlera, Elkins była znana ze swoich futurystycznych projektów, które łączyły różne style i elementy z różnych okresów. Obejmowały one francuskie style country, chinoiserie i art deco. Meble biorące udział w jej projektach obejmowały projektantów takich jak Jean-Michel Frank i Alberto Giacometti. Kariera Elkinsa, która trwała ponad trzy dekady, błyszczy wieloma prestiżowymi zleceniami na Hawajach, Środkowym Zachodzie oraz w północnej i południowej Kalifornii, z których żadna nie jest bardziej interesująca niż renowacja struktury z lat 30. XIX wieku, Casa Amesti w Monterrey w Kalifornii.

Franka Lloyda Wrighta

Frank Lloyd Wright był projektantem wnętrz i architektem, którego kariera obejmowała ponad 1000 projektów, z których 500 zostało ukończonych. Wright był znany ze swojej promocji architektury organicznej, której przykładem jest Fallingwater. Robie House jest przykładem przywództwa Wrighta w ruchu architektonicznym Prairie School, podczas gdy Rosenbaum House przedstawia koncepcję domu Usonian Wrighta. Wright miał również świeże pomysły na każdy rodzaj budynku, czy to kościół, biuro, szkołę, hotel czy muzeum. Oprócz doskonałych renderingów architektonicznych, Wright zaprojektował również większość wnętrz swoich budynków, w tym wystrój, układ i meble.

W części 2 tego artykułu – dostępnej pod linkiem „Źródło artykułu” poniżej – przyjrzymy się wczesnym projektantom wnętrz, w tym Fritzowi Augustowi Breuhausowi, Stephanowi Bouldinowi, Emilio Terry’emu i Dorothy Draper.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *